Dłużek, kamieniołom Gruszka i punkt widokowy na górze Bielec
Początek trasy. Skąd ruszyć? Gdzie zaparkować?
Na Dłużek można ruszyć z kilku miejsc. My proponujemy trasę z Wojcieszowa. Parkujemy niedaleko kościoła, na specjalnie przygotowanym miejscu dla turystów (50.9623217N, 15.9153186E). Jest tu parking na kilka aut, wiata, plac zabaw, tablica informacyjne z trasami i szlakami w okolicy Dłużka. Poprowadzono tu sporo single tracków oraz ścieżkę dydaktyczną „Gruszka”. Stąd też startuje trasa gry terenowej (questu) „Z Dłużka do kamieniołomu Gruszka”, którą można przejść z ulotką lub bezpłatną aplikacją mobilną.

Trasa
Cała trasa mierzy około 11 km i 400 metrów przewyższenia. Stromy odcinek jest w zasadzie tylko na początku, czyli podejście do ruin szubienicy, a potem na wieżę widokową na Dłużku. Proponowana trasa pokrywa się w dużej mierze ze szlakiem czerwonym.
Ruiny szubienicy i sztolnia uranu
Pierwszy kilometr to spacer ulicą Nadrzeczną wzdłuż Kaczawy. Dopiero za budynkiem nu 124 należy skręcić w lewo i dopiero wtedy zacznie się dość sporo podejście, które doprowadzi Was do ruin szubienicy. To jeden z nielicznych i najlepiej zachowany tego typu obiekt w Sudetach. Powstała prawdopodobnie w XVII wieku, jednak dokładna data nie jest znana. Charakterystyczną cechą tutejszej szubienicy są cztery wąskie filary wystające poza obrys murów. Na nich w minionych epokach zamontowane były belki, do których mocowano łańcuch lub linę. Więcej informacji na temat tego miejsca poda tablica stojąca obok obiektu.



Kolejnym miejscem na trasie jest sztolnia poszukiwawcza uranu. Tablica przy szlaku informuje, że mniej więcej w tym rejonie znajduje się sztolnia. By jednak do niej trafić, trzeba w miejscu tablicy skręcić w prawo i iść jakieś 50 metrów las.
Z tego miejsca do wieży na Dłużku jest już tylko niecały kilometr trasy z niewielkim przewyższeniem.

Dłużek
Dłużek to szczyt o wysokości 592 m n.p.m. położony w północnej części Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich. Leży między Marcińcem a Chmielarzem, w grzbiecie ciągnącym się na zachód od Bukowinki poprzez Marciniec, Rogacz, Dłużek, Chmielarz, Polankę, Trzciniec, Zadorę i Lipną nad Wojcieszowem.
Postawiona na szczycie wieża widokowa oferuje super widoki, zwłaszcza przy pięknej pogodzie. Rozpoznacie je łatwo po zamontowanych na wieży opisanych panoramach.
Warto zaznaczyć, że Dłużek jest zaliczany do Korony Kaczawskiej, odznaki ustanowionej przez PTTK Legnica i obejmującej 30 szczytów do zdobycia. Warto podjąć się wyzwania jej skompletowania, zwłaszcza że góry nie są wymagające, a na pewno ciekawe i bardzo zróżnicowane.




Z Dłużka do starego wapiennika
Jeśli myślicie, że na wieży widokowej kończą się panoramy, to jesteście w błędzie. Trasa z Dłużka przez zbocze Chmielarza aż praktycznie do starego wapiennika jest niezwykle widokowa. Przy dobrej pogodzie świetnie widać z niej Karkonosze, na tle których oczywiście centralną pozycję zajmuje Połom.
Stary wapiennik pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Służył on wówczas do wypalania skał pozyskanych w trakcie prac górniczych. Nie jest on jedyny w okolicy, ale zachował się w całkiem dobrym stanie. Budowano je w niedużej odległości od kamieniołomów tak, aby transport urobku był szybszy i łatwiejszy, ponieważ na początku XIX w. nie było jeszcze maszyn do przewozu ciężkich głazów wapiennych. Kiedyś na szczycie tego wapiennika był punkt widokowy z ławkami i barierkami. Niestety, jakiś czas temu kładka na niego prowadząca została zdemontowana i teraz trzeba się obejść smakiem i oglądać go „od dołu”.



Punkt widokowy na górze Bielec
Wejście na niego znajduje się właśnie obok wapiennika. Tu znajdziecie bardzo dobrze oznaczoną ścieżkę. Można także oczywiście ruszyć tylko na sam punkt widokowy, startując z Wojcieszowa z ulicy Kościelnej.
Bielec to niepozorny szczyt, niewyróżniający się niczym szczególnym i trochę przyćmiony kamieniołomem Gruszka. Jego walory widokowe oczywiście były znane tym, którzy lubią wędrować pozaszlakowo. Jakiś czas temu powstał tu oficjalny punkt widokowy, na który dotrzecie prowadzeni kierunkowymi tabliczkami. Po pokonaniu stromego odcinka na szczycie znajdziecie lunetę, tablicę informacyjną, pulpit z opisaną panoramą oraz ławkę z koszem. Punkt widokowy na górze Bielec znajduje się na ścianie nieczynnego już kamieniołomu o nazwie Gruszka. Z punktu widokowego można zejść tym samym szlakiem, ale też pójść w przeciwnym kierunku i stromą ścieżką zejść do kamieniołomu Gruszka.



Kamieniołom Gruszka
To nieczynne wyrobisko wapieni wojcieszowskich. Dawny kamieniołom jest dość spory, ma ponad 200 metrów długości, a jego skalne ściany sięgają około 40 metrów wysokości. Dziś u jego podnóża znajduje się wiata piknikowa oraz miejsce na ognisko.

Praktyczne informacje
- Trasa mierzy około 11 km i 400 m przewyższenia. Jest widokowa, na trasie znajduje się sporo atrakcji taki jak: wieża widokowa, punkt widokowy Bielec, ruiny szubienicy, wapiennik, kamieniołom czy też sztolnia poszukiwawcza uranu. Nie trzeba jednak pokonywać jej w całości, ponieważ na Bielec czy do kamieniołomu można dotrzeć bezpośrednią trasą mierzącą około 1,5 km.
- Na trasie nie ma żadnego miejsca, gdzie można zaopatrzeć się w wodę czy jedzenie. Warto więc rozpalić ognisko na szczycie Dłużka lub w kamieniołomie.
- Okolica Wojcieszowa, gdzie trasa sie zaczyna jest bardzo ciekawa i znajdziecie tu wiele innych szlaków do wędrówki.

