Krucza Skała w Lubawce – wejście na punkt widokowy

Góry Krucze

Góry Krucze do popularnych nie należą. Mogę to śmiało stwierdzić, a pustki na szlaku są tego dowodem. Jeśli ludzie się pojawiają, to głównie w okolicy Kraloveckego Spicaka, który jest zaliczany do Korony Sudetów Czeskich. Wszędzie indziej można wędrować długo i nikogo nie spotkać.

Góry Krucze to zachodnia część Gór Kamiennych. Od zachodu i północnego zachodu graniczą z Bramą Lubawską i Karkonoszami, od północnego wschodu z pasmem Czarnego Lasu, od wschodu z Kotliną Krzeszowską i Zaworami, od południa z czeską częścią Gór Stołowych. Ich południowym grzbietem biegnie granica polsko-czeska, wzdłuż której przez sporą część wycieczki się przemieszczamy. Nietypowe dla tego pasma jest to, że przebiega ono na linii północ-południe, ale warunkowane jest to budową geologiczną. Cechą tych gór są też strome zbocza oraz głęboko wcięte doliny potoków i chyba za to je polubiłam.

Krucza Skała w Lubawce

Zapewne byśmy nie trafili tu parę lat temu, gdyby nie przeczytany na jakimś blogu wpis o atrakcyjności tego miejsca. W Lubawce, a jednocześnie Górach Kruczych byliśmy wiele razy. Wielokrotnie też na Kruczą Skałę zerkaliśmy, nie wiedząc, że to ona. Bardziej w oczy rzucała nam się Święta Góra Lubawska. Gdy raz tu trafiliśmy, wracamy teraz bardzo często.

Krucza Skała znajduje się na terenie rezerwatu przyrody „Kruczy Kamień”. Jest to skalny rezerwat przyrody nieożywionej. Ochroną rezerwatową objęta jest partia szczytowa góry wraz z jej południowym zboczem opadającym bardzo stromo kilkudziesięciometrowym urwiskiem do Kruczej Doliny (doliny potoku Raby).

Wart dodać, że na północnym stoku Kruczej Skały znajduje się skocznia narciarska. Została ona zbudowana w 1924 roku przez Niemców. Skocznia była częścią jednego z wielu budowanych w tamtym okresie ośrodków przygotowań olimpijskich reprezentacji Niemiec.

Krucza Skała – wejście na punkt widokowy

Auto można zostawić na polnej drodze lub polance tuż obok głównej drogi i małego kościółka. To oczywiście jedna z możliwości.

Wybierając tę trasę samochód zaparkujcie przy Stadionie Miejskim w Lubawce albo zakładach Lubatex (okolice ulicy Sportowej i Szkolnej).

Niezależnie, którą z tras wybierzecie, czeka Was około 160 metrów przewyższenia i mniej więcej 1,5 km do przejścia w jedną stronę. Na szczyt prowadzi zielony szlak, a jego część wiedzie po mini skalnej grani. Podejście na samym końcu może się wydać strome, ale widoki z Kruczej Skały są naprawdę piękne. Przed samym szczytem pojawia się tabliczka informująca, że jesteśmy na terenie rezerwatu. Stąd już tylko jakieś 2 minuty dzielą nas od znalezienia się na rozległej i wypłaszczonej skale.

Krucza Skała – punkt widokowy

Na szczycie mierzącym 681 m n.p. jest ławeczka. W kilku miejscach są barierki zabezpieczające przed upadkiem z urwiska. Jest też kartka z nazwą miejsca, w którym jesteśmy. I są oczywiście widoki. Zwłaszcza na Karkonosze, ale także na Góry Kamienne i Wałbrzyskie. Widać stąd też Kruczą Dolinę oraz Dolinę Miłości i towarzyszące im wzniesienia – Sępią Górę, Polską Górę, Bógdał, czy Golcową Kopę. Niby taki niski szczyt, a wszystko mamy jak na dłoni.

Ścieżka przyrodnicza w Kruczej Dolinie

Znajduje się ona poniżej skalnego urwiska, w dolinie, którą widzicie, patrząc w dół z miejsca zabezpieczonego barierkami. Można tam dotrzeć niebieskim szlakiem z Lubawki. Mierzy on około 7 km i znajdują się na nim ławeczki oraz wiata do odpoczynku z miejscem na ognisko. Szlak idealny na niezbyt wymagający spacer (nie ma takiego przewyższenia jak na Kruczą Skałę).