Trójmorski Wierch, Mały Śnieżnik i Śnieżnik – opis trasy z Jodłowa

Masyw Śnieżnika to wiele kilometrów tras z pięknymi widokami. Można tu wędrować długo i bez końca. Śnieżnik oczywiście jest tym szczytem, który przyciąga jak magnes. Dziś polecamy wejście na niego nieco dłuższym wariantem, bo z Jodłowa i przez Trójmorski Wierch.

Parking

Trasa rozpoczyna się w Jodłowie obok Międzylesia. Dojazd do miejscowości prowadzi krętymi, wąskimi drogami, a trasa przez Goworek zimą nie jest odśnieżana (warto to uwzględnić, gdy będziecie tu zimą, bo droga poza tym jest stroma). We wsi, w miejscu, gdzie zaczyna się szlak, znajduje się spory bezpłatny parking. Jest też wiata oraz ławeczki. Współrzędne parkingu: 50.1725172N, 16.7724619E

Trasa

Trasa należy do tych dłuższych (22-23 km) i wymaga pokonania około 1000 metrów przewyższenia, ale jest bardzo widokowa. Znajduje się na niej schronisko, są dwie wieże widokowe oraz pięć szczytów zaliczanych do Tysięczników Ziemi Kłodzkiej.

Z Jodłowa na Trójmorski Wierch

Startujemy z miejscowości Jodłów. Jej nazwa pochodzi od puszczy jodłowej, która wcześniej porastała tereny obecnej wsi. Tu na parkingu, krzyżują się szlaki czerwony i niebieski. My wybieramy czerwony, bo to on prowadzi na Trójmorski Wierch (Klepacz). Droga raczej jest płaska, w niewielkim stopniu pnąca się pod górę. Jedyne bardziej strome podejście będzie czekało w momencie, gdy na przejściu granicznym szlak skręci w lewo. szlakiem Najpierw idziemy więc za czerwonymi znacznikami, które mniej więcej po przejściu 4 km doprowadzą nas do turystycznego przejścia granicznego Horni Morava/Jodłów. Wcześniej jednak, po pokonaniu około 3,5 km drogi, mijamy źródła Nysy Kłodzkiej. Na przejściu granicznym skręcamy na szlak zielony, by po 1 km dotrzeć na Trójmorski Wierch. Bardzo szybko wychodzimy na otwartą przestrzeń i pojawiają się piękne widoki.

Trójmorski Wierch

Jest to szczyt o wysokości 1145 m n.p.m. Znajdujące się na wierzchołku gnejsowe głazy wydają pod wpływem wiatru lub stąpania charakterystyczne „kłapiące” odgłosy – od nich pochodzą czeska, niemiecka oraz dawne polskie („Klepacz”, „Kłapiące Głazy”) nazwy szczytu. Obecna nazwa wprowadzona przez Mieczysława Orłowicza w 1946 roku oddaje charakter szczytu. Jest to bowiem jedyne w Polsce miejsce, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz (Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i Morza Czarnego). Na szczycie znajduje się wybudowana w 2009 roku wieża widokowa. Jest dostępna całodobowo, a wstęp na nią jest bezpłatny. Widoki ze szczytu zaś obłędne.

Trójmorski Wierch – Schronisko „Na Śnieżniku”

Z Trójmorskiego Wierchu kierujemy się w stronę Puchacza, przyjemną ścieżką z widokiem na Śnieżnik. Lekko schodząc w dół, a następnie podchodząc pod górę. Puchacz to szczyt w lesie, pozbawiony jakichkolwiek widoków. Gdyby nie to, że znajduje się na nim tabliczka i należy on do Tysięczników Ziemi Kłodzkiej każdy przechodziłby przez niego, nie zwracając uwagi na to, że zdobywa jakiś szczyt.
Ale ów szczyt, a w zasadzie tabliczkę z jego oznaczeniem trzeba znaleźć, co nie zawsze jest takie proste w przypadku Tysięczników. I tak też z Puchaczem jest. Rozpoczynamy poszukiwania, bo jej lokalizacja nie pokrywa się z tą na mapie czeskiej.

Teraz możemy ruszać dalej w stronę sedla Puchacza. Od niego zaczynamy dość spore podejście na Goworek oraz Mały Śnieżnik. Tu szlak staje się coraz bardziej widokowy, a te ze skał na Goworku są naprawdę piękne. Z niego znów trzeba nieco podejść, by stanąć oko w oko z tabliczką na Małym Śnieżniku. Mały Śnieżnik jest to drugi co do wielkości szczyt w polskiej części Masywu Śnieżnika, w Sudetach Wschodnich, wznoszący się na wysokość 1337 m n.p.m. Jego bliźniaczym wierzchołkiem jest zaś Goworek (1320 m n.p.m.).

Odcinek z Trójmorskiego Wierchu do schroniska mierzy 7 km i 350 metrów przewyższenia.

Schronisko „Na Śnieżniku”

Schronisko na Hali pod Śnieżnikiem ma swój urok i bardzo je lubimy. Położone jest na wysokości 1218 m n.p.m., na zachodnim stoku Śnieżnika (1425 m n.p.m.), na obszernej hali. Główną część schroniska stanowi tzw. szwajcarka – typowe sudeckie schronisko turystyczne z 1871, ufundowane przez królewnę Mariannę Orańską. Jest to jedno z najstarszych schronisk na ziemiach polskich. Z punktu widokowego na hali obok schroniska roztacza rozległa panorama na Rów Górnej Nysy i okoliczne szczyty.

Tu warto zatrzymać się na krótszą bądź dłuższą chwilę. W środku jest spory wybór jedzonka oraz napojów.

Śnieżnik

Ze schroniska mamy na szczyt około 30 minut i do podejścia jakieś 200 metrów przewyższenia. Niezwykle widokowa trasa nie pozwala iść szybciej.

Śnieżnik to szczyt rozległy i dość kapryśny pogodowo, a przede wszystkim mocno wietrzny. Jego wysokość jest jak na Sudety dość znaczna i wynosi 1426 m n.p.m., a wybitność 657 m. Śnieżnik był bardzo popularny już pod koniec XVII wieku. W latach 1895–1899 zbudowano tutaj kamienną wieżę widokową w kształcie cylindrycznej baszty. Wzniesiona została z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego i miała służyć podniesieniu atrakcyjności wycieczek na szczyt. Potężna konstrukcja, nawiązująca do modnego wówczas romantycznego stylu naśladującego średniowiecze, miała 6 kondygnacji i wysokość 33,5 m, a przy niej dobudowano budynek mieszczący małe schronisko.

Tym, co ostatnio wyróżnia Śnieżnik i pozwala go rozpoznać z daleka nawet tym, którzy w topografii nie są dobrzy, jest wybudowana na nim wieża widokowa przypominająca blender. Wyrasta ona dość wysoko ponad szczyt i jest widoczna z wielu miejsc. Czy jest ładna? Mnie się nie podoba. Na pewno kwestionowałabym jej zasadność, gdyż Śnieżnik to bardzo widokowa góra i na pewno wieża nie jest tam potrzebna. Ale skoro już ktoś ją zbudował, to warto na nią wejść.

Wysoczka

Ze Śnieżnika schodzimy w stronę rozdroża pod Małym Śnieżnikiem (tak jak pokazuje załączona mapa). Nie wchodzimy jednak na niego, ale wybieramy szlak z prawej strony, którym dotrzemy na Wysoczkę. Trasa jest naprawdę urokliwa i rzadko można spotkać tu tłumy. Wybierając ten odcinek, w jakieś półtorej godziny dotrzecie na parking w Jodłowie. Mierzy on nieco ponad 5 km.

Wysoczka to szczyt na wysokości 1185 m n.p.m. zaliczany do Tysięczników Ziemi Kłodzkiej. Na rozdrożu dróg w pobliżu szczytu znajduje się wiata. Na niej zamontowano tabliczkę informującą o zdobyciu Wysoczki.

Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej

To projekt obejmujący 32 szczyty na terenie Ziemi Kłodzkiej, których wysokość przekracza 1000 m n.p.m. Znajdują się one w czterech pasmach: Góry Sowie, Góry Bialskie Góry Orlickie i Masyw Śnieżnika.

Po zdobyciu wszystkich szczytów można stać się posiadaczem odznaki. Część z nich znajduje się przy szlaku, ale znalezienie niektórych wymaga wejścia w las i krążenia w poszukiwaniu tabliczki, bo współrzędne na mapie nie zawsze pokrywają się z tymi w terenie. Zabawa jest przednia, a i nachodzić trzeba się też całkiem sporo. Parę lat temu udało mi się odnaleźć je wszystkie, ale jakoś nigdy nie zweryfikowałam swojej książeczki i nie jestem posiadaczem odznaki. Może kiedyś się zmobilizuję i to uczynię.

Info praktyczne

  • Trasa mierzy około 23 km i 1000 metrów przewyższenia
  • Bezpłatny parking znajduje się w miejscowości Jodłów.
  • Śnieżnik, Mały Śnieżnik, Puchacz, Trójmorski Wierch, Wysoczka i Goworek- tyle szczytów można zdobyć do Tysięczników Ziemi Kłodzkiej i szczyt do Korony Gór Polski.
  • Na trasie znajduje się schronisko oraz dwie czynne całodobowo bezpłatne wieże widokowe.