Wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim
Nowa wieża na Dzikowcu Wielkim zachwyca zarówno widokami, jak i wysokością. Lekko się buja, wiec poza panoramami macie gwarantowane dodatkowe doznania. W jej pobliżu (500 metrów) stoi druga wieża – drewniana, starsza. Która lepsza? Ciężko stwierdzić, bo każda ma swój urok. Musicie sprawdzić sami i koniecznie wejść na obie.


Parking
Najlepiej wystartować z Boguszowa-Gorc spod Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego „Dzikowiec”. Tu jest kilka bezpłatnych parkingów (50.7245758N, 16.2191408E). W to miejsce można dojechać także pociągiem, bo stacja kolejowa znajduje się jakieś pół kilometra dalej.
W zimie bywa tutaj tłumnie, bo jest stok narciarski, ale latem także można spędzić miło czas (plac zabaw, wiata piknikowa, tablice edukacyjne, bufet i trasy downhillowe).

Trasa
Trasa w jedną stronę mierzy około 2 km i 250 metrów przewyższenia. Nie jest wymagająca, aczkolwiek kilka stromych podejść się znajdzie. Pod wieżę, czyli na Dzikowiec Wielki prowadzi czerwony szlak. Szczyt można też zdobyć ekstremalnie, czyli idąc stokiem wzdłuż wyciągu. Tej drugiej opcji nie polecam. Raz ją wybraliśmy i było naprawdę stromo, zwłaszcza, że na stoku leżały resztki śniegu i lodu. Co prawda za plecami cały czas mamy widoki. Ale takie same panoramy będziemy mieli z wieży, kiedy na szczyt wejdziemy leśną drogą.

Prawie na samy szczyt można wjechać wyciągiem krzesełkowym. Górna stacja znajduje się obok starej wieży widokowej. Stąd trzeba podejść na szczyt pół kilometra, ale teren jest tu już praktycznie płaski).
Zimą 2025 roku koszt jazdy w obie strony kosztował 35 zł dla osoby dorosłej. Dokładny cennik wyciągu i godziny kursowania znajdują się na stronie ośrodka.
Stara wieża widokowa poniżej Dzikowca Wielkiego
To drewniana konstrukcja obok górnej stacji wyciągu. Mierzy dokładnie 20 metrów i znajduje się na trasie na Dzikowiec Wielki, gdy wybierzecie szlak spod ośrodka w Boguszowie-Gorcach. Gdy nie było nowej wieży, wiele osób kończyło swoją wędrówkę tutaj. Nie ma się co dziwić, bo widoki z tej wieży także są piękne. Z Dzikowca Wielkiego widać nie było nic. To był po prostu szczyt w lesie oznaczony tabliczką bądź też nie (często znikała w dziwnych okolicznościach). Tu znajdziecie ławeczki z widokiem oraz miejsce na ognisko.

Wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim
Dzikowiec Wielki to drugi co do wysokości, zaraz po Lesistej Wielkiej szczyt w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej. Ma 836 m n.p.m. i wyraźny kształt stromej kopuły, jest bowiem górą powulkaniczną. To właśnie na nim postawiono nową wieżę widokową.
Wieża ma 38,5 metra wysokości, a platforma widokowa znajduje się na 32,5 metra. Ma kształt odwróconego stożka, więc lekko nią buja.

Widoki z niej są wyjątkowe w każdą stronę. To, ile zobaczycie zależy oczywiście od pogody. My mieliśmy ładną, ale widoczność nie była rewelacyjna. Prowadzi na nią spiralne drewniane wejście (można śmiało wjechać z wózkiem). Platforma widokowa jest też drewniana (nie ma kratki, która wywołuje u wielu osób z lękiem wysokości przerażenie). Wieża widokowa dopiero powstała, więc teraz wokół niej nie jest jeszcze zagospodarowany, ale zapewne niebawem się to zmieni. Dla osób, które nie znają okolicy przydałyby się na wieży tablice opisujące widziane krajobrazy.
Wstęp na wieżę jest bezpłatny i jest ona czynna 24 godziny na dobę, o czym można przeczytać w regulaminie znajdującym się przy wejściu.
Czy inwestycja jest konieczna, skoro tuż obok jest druga wieża? Okazuje się, że tak, bo jest to też wieża obserwacyjna na wypadek pożaru w Sudetach, a także pełni funkcję telekomunikacyjną.

Co w okolicy?
Łyse Drzewo – około 600 metrów od wieży (50.7276956N, 16.1991578E). To wyjątkowy punkt widokowy, gdzie rzadko ktoś bywa. Nazwa Łyse Drzewo funkcjonuje od niedawna, bo chyba od 2015 roku, kiedy to ktoś tym określeniem nazwał do tej pory bezimienną górę. Jak widać nazwa się przyjęła z powodzeniem, a dziś stali bywalcy Gór Suchych nie mają wątpliwości, gdzie jest Łyse Drzewo i jakie piękne są z niego widoki.
Sokółka – 700 metrów od wieży (50.7203647N, 16.2015508E) na niebieskim szlaku zmierzającym w stronę Stachonia i Lesistej Wielkiej oraz Unisławia Śląskiego. To mierzący 800 metrów szczyt, też niezwykle widokowy, pozwalający się cieszyć ciszą i spokojem (tu naprawdę rzadko ktoś zagląda).




Info praktyczne
- Wstęp na wieżę widokową na Dzikowcu Wielkim jest bezpłatny, a konstrukcja jest czynna całą dobę.
- Najszybsze i najbardziej popularne wejście prowadzi spod Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego „Dzikowiec”, gdzie znajduje sie kilka bezpłatnych parkingów.
- Trasa na wieżę mierzy około 2 km i 250 metrów przewyższenia, ale można skorzystać też z wyciągu krzesełkowego.
- W okolicy szczytu znajduje się druga wieża widokowa (stara). Warto także na nią wejść.
- Inne możliwości wejścia na wieżę na Dzikowcu Wielkim: ze stacji PKP w Boguszowie-Gorcach (5 km i 300 m przewyższenia), żółtym szlakiem z Grzęd (7 km i 400 m przewyższenia) lub




Czy trasę można pokonać z wózkiem?
Może być ciężko. Chyba, że wjedziesz wyciągiem i wtedy 600 m można pokonać wózkiem.
Dziękuję za tak dobrze opisana trasę akurat mam to na celowniku w najbliższym czasie . Świetnie napisany poradnik.
Wpadaj 29 marca o godz 10.00 na wspólne wędrowanie z zagadkami i ogniskiem 🙂