Chełmiec. Opis trasy z Boguszowa-Gorc na szczyt Korony Gór Polski

Chełmiec to szczyt należący do Korony Gór Polski jak najwyższy w Górach Wałbrzyskich. Ten tytuł przypadł mu trochę przez pomyłkę. Ale skoro już tak się stało, to pewnie zostanie przez dłuższy czas. Najkrótsza trasa prowadzi z Boguszowa-Gorc. Można ją jednak nieco wzbogacić, wchodząc na okoliczne pozaszlakowe szczyty – Kopisko, Cichawa, Paluch, Mały Chełmiec (oznaczone drewnianymi tabliczkami). Pozwalają spojrzeć na okolicę oraz Chełmiec z nieco innej perspektywy. Gdzie wspomniane szczyty się znajdują? Spójrzcie na zamieszczoną nieco niżej mapę trasy.

Parking

Duży darmowy parking znajduje się przy samym wejściu na szlak. Położony jest najwyżej, dokąd można podjechać autem. Współrzędne: 50.7615044N, 16.2039022E. Samochód warto zostawić nieco niżej, czyli w rynku w Boguszowie-Gorcach. Znany jest on z tego, że jest najwyżej położonych rynkiem w Polsce, czyli na wysokości 591 m n.p.m. Stąd na wyższy parking jest około 600 metrów drogi.

Trasa

Cała trasa mierzy 8 km i około 350 metrów przewyższenia. Spokojnie można ją przejść w około 3 godziny. Na trasie jest jednak wiele widoków, które sprawią, że zatrzymacie się na dłużej. Poza tym na Chełmcu także można spędzić sporo czasu.

Droga Krzyżowa Trudu Górniczego

Na szczyt Chełmca wiedzie Droga Krzyżowa Trudu Górniczego, a jej pierwsza stacja znajduje się obok parkingu. Jest to jedyna w kraju Górnicza Kalwaria składa się z 14 stacji wykonanych w formie granitowych tablic. Jej trasa wiedzie od nieistniejącego szybu barytu na szczyt Chełmca, gdzie znajduje się ostatnia stacja. Droga Krzyżowa powstała w 2001 roku. 5 lat wcześniej upadła kopalnia barytu, a miasto wtedy praktycznie upadło. Każda z mijanych stacji jest poświęcona górnikom różnych kopalni. Na ostatniej widnieje napis: „Pamięci wszystkich ofiar górnictwa”.

Kopisko, Paluch, Cichawa, Mały Chełmiec

Kopisko

Najpierw zmierzamy szlakiem zielonym i po przejściu równego kilometra skręcamy w prawo w ścieżkę mocno pnącą się w górę, kierując się na widoczny przez nami pagórek i znajdujący się za nim najwyższy punkt wzniesienia. To Kopisko. Mniej więcej w połowie drogi warto obejrzeć się za siebie, ponieważ tam roztacza się piękny widok na Karkonosze. Ze szczytu są one również widoczne, ale już pod innym kątem. Kopisko to szczyt górski o wysokości 688 m n.p.m. w Masywie Chełmca w jego południowym ramieniu, pomiędzy szczytami Cichawą na północy i Boguszówką na południowym zachodzie. Niegdyś na szczycie tej góry stała wieża widokowa. Wieża powstała z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego. Na miejsce budowy wybrano wzgórze Winklerberg, które po wybudowaniu wieży zmieniło nazwę na wzgórze Bismarcka. Do realizacji wybrano projekt jeleniogórskiego rzeźbiarza i architekta Alfreda Daehemla, twórcy wieży Bismarcka w Staniszowie. 2 września 1902 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży. Wieża została wysadzona w 1947 roku.  Obecnie zamiast wieży ze Wzgórza Bismarcka mamy ładny widok na całą okolicę.

Paluch

Po powrocie z Kopiska na zielony szlak, należy iść nim dalej w górę i za jakieś 200 m na wysokości wiaty skręcić w drogę w lewo. Ona doprowadzi Was na Paluch (50.7683269N, 16.2090133E), który z racji postawionej tam platformy widokowej stał się niezwykle atrakcyjnym punktem. Na przedwojennych mapach wspomniana góra określana była mianem Finger Berg, stąd pomysł by dziś nosiła miano Palucha.

Cichawa

Z Palucha tę samą ścieżką wracamy na zielony szlak i idziemy lekko w górę (również około km drogi). Docieramy na Przełęcz Rosochatka – 710 m n.p.m. Tu znajduje się rozwidlenie szlaków i VII stacja Drogi Krzyżowej. Nie idziemy jednak od razu na Chełmiec, ale naszym celem jest Cichawa (751 m n.p.m.) – kolejny szczyt, na którym jest tabliczka i kolejny znajdujący się poza szlakiem. Aby na niego wejść, trzeba kierować się ścieżką naprzeciw tej, która prowadzi na Chełmiec. Jest ona lekko udeptana i zmierzając nią do końca dotrzemy na szczyt. Nie jest on zarośnięty, ale na super widoki nie ma co liczyć. 

Mały Chełmiec

To szczyt, który najlepiej zdobyć na powrocie. Na Chełmcu obieramy szlak niebieski, który doprowadzi nas do trzeciego już dziś szczytu bez szlaku, ale znowu z piękną drewnianą tabliczką – to Chełmiec Mały (776 m n.p.m.). Znajduje się on jakieś 100 metrów od szlaku w lesie, prowadzi na niego ścieżka, ale słabo zaznaczona, więc my troszkę błądziliśmy, a  później mieliśmy problem z powrotem na właściwy szlak. Trzeba się kierować na współrzędne: 50.7755744N, 16.2028519E.

Chełmiec

Chełmiec ma wysokość 851 m n.p.m. i należy do Masywu Chełmca. Ten zaś leży na obszarze Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry koło Strzegomia. Jest to góra powulkaniczna, o bardzo wyraźnym kształcie, dająca się rozpoznać już z daleka. Od strony północnej kształtem przypomina hełm, stąd nazwa Chełmiec. Chełmiec należy do Korony Gór Polskich, choć co prawda jest o 3 metry niższy od Borowej, znajdującej się również w Górach Wałbrzyskich. Miejsce to jest dobrym punktem na rozpalenie ogniska. Są do tego wyznaczone miejsce. Jest też wiata, a w okresie otwartej wieży można w środku zakupić napoje i przekąski z automatu.

Wieża widokowa na Chełmcu

Szczyt jest płaski i rozległy. Znajduje się na nim murowana wieża widokowa o wysokości 22 metrów, zbudowana w 1888 roku. Budynek wieży widokowej po wojnie wykorzystywany był do celów turystycznych oraz na obiekcie zabudowane były przemienniki Pogotowia Ratunkowego, Gazownictwa, Energetyki, Górnictwa itd. Aktualnie wieża wykorzystywana jest do celów turystycznych. Jest udostępniana do zwiedzania od wiosny do jesieni w piątki, soboty i niedziele od godz. 10 do 18.

Na Chełmcu można zobaczyć również dość spory, bo 45-metrowy biały krzyż. Wszystkie budowle Chełmca, a zwłaszcza wieża RTV, są widoczne z kilkudziesięciu kilometrów, oczywiście przy dobrej pogodzie.

Praktyczne info

  • 2,8 km długości i 230 m przewyższenia to najszybsza droga wejściowa na Chełmiec. Prowadzi ona z najwyższego parkingu w Boguszowie-Gorcach.
  • Na szczycie od wiosny do jesieni jest czynna bezpłatna wieża widokowa, a w środku można zakupić napoje i przekąski.
  • Wzdłuż szlaku prowadzi Droga Krzyżowa Górniczego Trudu.