Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina. Wejście ze Szczawna-Zdroju

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina to super pomysł na krótką, ale widokową wycieczkę ze Szczawna-Zdroju. Pieszo, rowerem, z wózkiem dziecięcym – można dotrzeć tu na różne sposoby, bo na szczyt prowadzi szeroka leśna droga.

Parking do wieży widokowej

Najlepiej zacząć na ulicy Narciarskiej przy Słonecznej Polanie. Na niej parkowanie jest bezpłatne od samego ronda aż do szlabanu przy wejściu do lasu. GPS: 50.8032994N, 16.2612431E. W centrum Szczawna-Zdroju parkowanie jest już płatne. Z ulicy Narciarskiej macie też około 5 minut spacerkiem do głównego deptaka w uzdrowisku. Warto podejść, bo miejsce jest naprawdę urokliwe.

Trasa na Wzgórze Gedymina

Na szczyt i do wieży widokowej prowadzi szeroka, wygodna droga. Trasa mierzy 1,3 km i trzeba na niej pokonać 100 metrów przewyższenia. Gdybyście się jednak zmęczyli, po drodze znajdziecie ławeczki, na których można przycupnąć. Dla tych pełnych energii przygotowano stacje z urządzeniami do ćwiczeń. Trasa wiedzie niebieskim szlakiem. Mniej więcej w jej połowie możecie odbić w lewo i wejść na szczyt Stróżek (517 m n.p.m.) zaliczany do odznaki Korona Ziemi Wałbrzyskiej. Jakieś 300 metrów od niego i od szlaku niebieskiego znajdziecie Jeziorko Gedymina z niewielką plażą.

Cała wycieczka w dwie strony nie powinna zająć Wam więcej niż godzinę. Chyba że zatracicie się w widokach, jakie oferuje Wam wieża.

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina

Wieża mierzy 33 metry i prowadzi na nią spiralna ścieżka, co czyni ją dostępną dla osób z niepełnosprawnością oraz dzieci w wózkach. Jest bezpłatna i czynna całą dobę, stąd idealna na wschody oraz zachody słoneczka.

Po wejściu na szczyt tej metalowo-drewnianej konstrukcji przy dobrej pogodzie zobaczycie zarówno Karkonosze, jak i Masyw Śnieżnika. Szczyty rozpoznacie bez problemu, bo do barierki wieży przymocowano opisane panoramy.

Mniej więcej w połowie wejścia na wieżę znajduje się niższa platforma widokowa. Nieco bezzasadnie zbudowana, ponieważ jest z niej widok na drzewa. W zasadzie każdy ją pomija, kierując się od razu na górę.

Limit osób znajdujących się na wieży w jednym momencie to 80. Na dole znajduje się bramka zliczająca. Czy teraz działa? Nie mam pojęcia. Na pewno zamykała się po otwarciu wieży, kiedy ta przeżywała oblężenie. Aktualnie panuje tu spokój.

Wieża się kołysze na wietrze. My lubimy takie atrakcje, ale jeśli ktoś ma lek wysokości, to warto wziąć to pod uwagę.

Dawniej też tu była wieża widokowa

To nie jest jedyna wieża, jaka stała na szczycie. Na początku XIX wieku August Zemplin, lekarz uzdrowiskowy w ówczesnym Szczawnie-Zdroju zlecił wybudowanie drewnianego pawilonu na wzgórzu zwanym wówczas Spittelberg. Na początku zbudowano tu belweder z podcieniami i sporym tarasem, a kilka lat później obok niego wybudowano wieżę widokową. Miejsce to tętniło życiem, bo byłą tu także restauracja, a nieco niżej nawet dwie skocznie narciarskie, o czym przypomina nazwa ulicy.

Wzgórze Gedymina a Góra Parkowa

Wzgórze Gedymina zwane jest również Górą Parkową i rozdziela Szczawno-Zdrój oraz Wałbrzycha. Kiedy znajdziecie się na szczycie, Waszym oczom ukaże się beztonowy słupek z napisem Góra Parkowa (532 m n.p.m.). Postawiono go za wieżą tuż obok wysokiego drzewa. Z kolei żółta tabliczka przymocowana do drzewa przed wieżą informuje, że dotarliście na Wzgórze Gedymina i podaje taką samą wysokość. To jeden i ten sam szczyt.

Słoneczna Polana

Jeśli wędrujecie na szczyt z dziećmi, może się zdarzyć, że Wasz start nieco się opóźni. Na Słonecznej Polanie znajduje się ogromy plac zabaw, jest skatepark, ścianka wspinaczkowa, siłownia, tor dla rowerów górskich. Latem działa tu knajpka. Miejsce idealne na spędzenie wolnego czasu.

A czym jest Słoneczna Polana? To miejsce wyjątkowe w dziejach Szczana-Zdroju. Na początku minionego stulecia funkcjonowało tutaj pole golfowe, na którym grała elita ówczesnych czasów. Inicjatorem jego powstania był Jan Henryk XV von Hochberg, włodarza między innymi Zamku Książ. Na Słonecznej Polanie na pewno Waszą uwagę zwróci piękny drewniany domek. To dawny domek golfistów, w którym jeszcze parę lat temu działała kawiarnia. Dziś niestety obiekt jest zamknięty na cztery spusty

Szczawno-Zdrój – co zobaczyć?

  • drewniana hala spacerowa w sercu uzdrowiska z ciekawym sgraffito
  • Pijalnia Wód Mineralnych z czterema ujęciami: Mieszka, Dąbrówki, Marty i Młynarza
  • Wieża Anny (niestety często zamknięta)
  • Park Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego, nazwany na cześć jego dwukrotnego pobytu w Szczawnie-Zdroju
  • Dom Zdrojowy – Grand Hotel
  • Park Szwedzki
  • Dworzysko, czyli odrestaurowany XIX-wieczny folwark Hochbergów ze schroniskiem w szwajcarskim stylu i szachulcowymi zabudowaniami