Trójgarb z Lubomina. Najkrótszy szlak do wieży widokowej

Trójgarb – szczyt, który możemy zdobyć na szybko. Aby to zrobić trzeba wystartować z  Lubomina, niedaleko Szczawna-Zdroju. Ale można też z innych miejscowości: Witkowa, Starych Bogaczewic czy Strugi. W zasadzie to szliśmy różnymi szlakami i każdy z nich jest warty uwagi. 

Masyw Trójgarbu i Krąglaka

Masyw Trójgarbu i Krąglaka leży na Obszarze Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry koła Strzegomia. Terytorialnie należy do Gór Wałbrzyskich. Trójgarb to taka ciekawa górka, bo pomimo tego, że niska to jest ona widoczna już z daleka z racji swojej specyficznej budowy. Trójgarb tworzą bowiem trzy garby o wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m. Górują one około 300 metrów nad okolicą. Szczyt stanowi zwornik pięciu odchodzących krótkich grzbietów, m.in. Jagodnika czy Gawrona. Trójgarb rozpoznawalny jest więc z daleka, zwłaszcza z powodu widniejącej na środkowym garbie wieży widokowej.

Start na Trójgarb

Najkrótsze i chyba najszybsze wejście na szczyt prowadzi z miejscowości Lubomin obok Szczawna-Zdroju. Rozpoczynamy na parkingu funkcjonującej tu dawniej „Bacówki pod Trójgarbem” (50.8045758N, 16.1852289E). Kiedy skręca się w prawo z głównej drogi (by dotrzeć do jej ruin) pojawia się informacja, że parking jest płatny 10 zł. Tuż przed nim stoi budka, ale byliśmy już tu wiele razy i nigdy nie widzieliśmy nikogo, kto by owe opłaty pobierał. Jak więc jest, nie wiem. Jeśli jednak ktoś nie chce się narażać na ewentualne koszty, przy głównej drodze jest także parking – bezpłatny. Jego wybór wiąże się z koniecznością pokonania w górę mniej więcej kilometra drogi. 

My zatrzymujemy się na parkingu obok dawnej Bacówki pod Trójgarbem. Niestety, schronisko już nie istnieje. Zostały tylko jego fragmenty, a szkoda, bo było ładne i położone w miejscu, gdzie schronisk jest jak na lekarstwo.

Trójgarb – trasa do wieży widokowej

Trasa w dwie strony mierzy nieco ponad 4 km i trzeba na niej zrobić około 300 metrów przewyższenia. Na początek wybieramy szlak zielony. Podejście jest strome, zwłaszcza na początku, idziemy zboczem góry, uważając, aby się nie poślizgnąć, bo z lewej strony mamy dość sporą przepaść. Pomimo tego, że jest to bardzo niski masyw, bo tutejsze wzniesienia nie przekraczają 800 m n.p.m., to jego cechą są właśnie owe strome i faliste zbocza. Docieramy do Skrzyżowania Siedmiu Dróg, przełęczy na wysokości 595 m n.p.m. W tym miejscu krzyżują się leśne drogi prowadzące z miejscowości znajdujących się w okolicach Trójgarbu

Idziemy wyżej, przed nami jest już niewielki kawałek drogi. Na szczyt prowadzą nas teraz 3 szlaki: niebieski, zielony i żółty. Przemieszczamy się cały czas lasem głównie świerkowym i bukowym, bo taki właśnie porasta Trójgarb. Na szczęście możemy liczyć na widoki. Mniej więcej w połowie drogi między rozdrożem pod Trójgarbem a Trójgarbem jest rewelacyjny punkt widokowy, zwłaszcza na Chełmiec, który teraz mamy jak na dłoni. Po jakichś 45 minutach leniwej wędrówki znajdujemy się na szczycie.

Trójgarb – szczyt i wieża widokowa

Wieża widokowa ma 27,5 metra wysokości i jest 2 razy wyższa od tej na Borowej. Do momentu powstania konstrukcji na Dzikowcy była chyba najwyższą wieżą w tej części Sudetów. Jej charakterystyczny trójkątny kształt ma nawiązywać do 3 gmin, które brały udział w projekcje unijnym. Z czterech platform rozciąga się piękny widok na całe Sudety. Na szczycie wieży znajdują się ławeczki gdyby ktoś się bardzo zmęczył i chciał odpocząć. Poza tym można po prostu usiąść i podziwiać z niej widoki. A te są zachwycające. Co widać? Chyba opisywać nie trzeba, a widać prawie całe Sudety, zwłaszcza przy pięknej pogodzie.

Na Trójgarbie jest wiata z ławami i stołami. Obok niej są także ławy i stoły, jest też piękna drewniana tabliczka – kolejna zamontowana na tym szczycie. I oczywiście miejsce na ognisko. Z Trójgarbu schodzimy  tym samym szlakiem, ale na Lubomińskim Siodle zmieniamy kolor szlaku na żółty, żeby zrobić małą pętelkę. Szlak ten to szeroka droga. Na pewno bezpieczniejsza do zejścia i zdecydowanie szybsza.

Skąd jeszcze wejść na Trójgarb?

  • Ze Strugi przez Węgielnik i Modrzewiec. Trasa dłuższa, bo wynosi 6 km i 500 metrów przewyższenia w jedną stronę, ale bez tłumów. Parking: 50.8231444N, 16.2272192E
  • Ze Starych Bogaczewic (start obok zbiornika Chwaliszówka, Parking: 50.8365256N, 16.1920036E) – trasa mierzy 5 km i 400 metrów przewyższenia.
  • Z Witkowa – 3,6 km i 330 metrów przewyższenia. Parking: 50.8066728N, 16.1247850E. Trasa bardzo widokowa na początku wędrówki, bo prowadzi łąkami.
  • Z Jabłowa, parking: 50.7859722N, 16.1657028E. Trasa 3,8 km w jedną stronę i około 250 metrów przewyższenia.

Wygląda na to, że wszystkie drogi na Trójgarb prowadzą, ale szczyt można naprawdę zdobyć z wielu otaczających go miejscowości. Każdy szlak jest pod jakimś względem wyjątkowy.