Wieża widokowa w Wałbrzychu w Parku Sobieskiego

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu to całkiem nowa atrakcja, znajdująca się praktycznie w centrum miasta, a dojście do niej najkrótszą drogą zajmie około 10 minut. Warto wdrapać się nie tylko na wieżę, ale także pospacerować po urokliwym parku, gdzie znajduje się całkiem sporo atrakcji oraz chyba jedyne w Polsce schronisko górskie położone w centrum miasta,

Parking i trasa na wieżę widokową w Parku Sobieskiego

Najszybsze wejście na wieżę to trasa spod stadionu Nowe Miasto, mierząca około 500 metrów. Znajduje się tutaj bezpłatny parking (50.7720644N, 16.2879581E), a trasa przestawia się następująco:

To oczywiście pomysł na szybkie wejście na wieżę. My jednak zdecydowanie wolimy spacer od strony rynku, ponieważ na trasie mijamy na przykład tężnię i ciekawe rzeźby. Parking znajduje się na ulicy Rycerskiej (50.7665614N, 16.2809581E). W weekendy można tu zostawić auto bezpłatnie. Wybierając start z tego miejsca, po drodze przejdziecie przez rynek i spotkacie kilka figurek wałbrzyskich gwarków.

Niezależnie, którą trasę wybierzecie, nie czeka Was wiele przewyższenia, bo wchodzicie tylko na wysokość około 490 metrów nad poziomem morza, prawie na samo Wzgórze Powstańców, bo na takiej mniej więcej wysokości znajduje się wieża.

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego

Wstęp na wieżę widokową jest płatny. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, a ulgowy 8. Dzieci do 4 lat wchodzą za darmo. Bilet z kartą mieszkańca „Kocham Wałbrzych” kosztuje złotówkę. Bilety można zakupić tradycyjnie w kasie lub w automacie oraz online. Wieża jest czynna w godzinach 6-20. Całkowita jej wysokość wynosi 37,5 metra. Posiada 6 tarasów widokowych, a pojemność obiektu wynosi 525 osób! Widoki z niej są nieziemskie, o czym przekonacie się, gdy wejdziecie na samą górę, pokonując 222 schody. Bryła konstrukcji nawiązuje do przemysłowych tradycji miasta i ma przypominać kopalnianą wieżę chłodniczą.

Schronisko Harcówka

Harcówka – jedyne chyba w Polsce schronisko położone w centrum miasta. Wybudowano je w 1908 roku i przez ten czas jego dzieje były rozmaite. Bywaliśmy tu w różnych momentach jego funkcjonowania: kiedy w zasadzie nie istniało, kiedy przechodziło kolejne remonty i kiedy od jakiegoś czasu zachwyca. Ostatnia wizyta w tym miejscu pokazała, jak klimatycznie się tutaj zrobiło i ile pracy w remont włożyli właściciele.

Latem można tu usiąść na tarasie na zewnątrz. Zimą ogrzeje Was klimat wnętrza. Dlaczego jeszcze Harcówkę lubimy? Widok, jaki się stąd roztacza jest wyjątkowy i pokazuje, jak pięknie położony jest Wałbrzych

Park Sobieskiego

Park Sobieskiego w Wałbrzychu znajduje się w pomiędzy dzielnicami Śródmieście, Stary Zdrój i Nowe Miasto. Powstał on w 1907 r. po zakupieniu przez rajców zalesionego wzgórza zwanego Wzgórzem Szubieniczym. W 1908 r. rozpoczęto realizację przebudowy parku. Wytyczono drogi, wykonano w drzewostanie cięcia sanitarne, wybudowano Dom Harcówka oraz zbudowano tor saneczkowy o długości 650 m. Od 1931 układ parku został niezmieniony. W latach 2012–2013 miała miejsce rewitalizacja parku.

Park stanowi trójszczytowe wzgórze, w skład którego wchodzą takie szczyty jak: 
– Wzgórze Parkowe (zwane kiedyś Wzgórzem Szubienicznym – znajdowały się tam miejskie szubienice, na których wieszano zbrodniarzy) mające wysokość 510 m n.p.m.
– Wzgórze Schillera mające wysokość 508 m n.p.m., na którym wybudowano w 1908 r. dom wycieczkowy, obecnie zwany Harcówką.
– Wzgórze Goethego (o takiej samej wysokości jak Wzgórze Schillera. 

Inne atrakcje Parku Sobieskiego w Wałbrzychu

Schronisko i wieża widokowa to oczywiście nie są jedyne atrakcje parku i okolicy. Spacerując jego alejkami, których jest tu bardzo dużo, dojdziemy w jakieś 10 minut na Górę Parkową, gdzie znajduje się platforma widokowa – tym razem jednak na przeciwną stronę miasta. Tu mamy ładny widok na przykład na Lisi Kamień i Ptasią Kopę. Na Górze Parkowej można usiąść, bo mamy tu stolik i ławeczki (po wybudowaniu wieży miejsce to nieco niszczeje). Widoki stąd są ładne, ale warto będąc w tym miejscu zgłębić się z podziemia. Obszar ten był miejscem wydobycia i funkcjonowały tu sztolnie dwóch kopalni: Schweinitz i Conrad. Ich działalność skończyła się z rokiem 1908 , ale jeszcze w latach 50 tutejsi mieszkańcy wchodzili do środka. Pod ziemią było wiele drewnianych pryczy do spania, wnęki z wc oraz szyby wentylacyjne i metalowe drabinki, które z czasem zostały rozgrabione. Drewno jednak było spróchniałe, a w wielu miejscach powstały zawały, które uniemożliwiały dalsze odkrywanie.

Pod nami znajduje się także schron przeciwlotniczy zbudowany przez Niemców pod koniec II wojny światowej. Obecnie nie jest on udostępniony turystycznie, choć od wielu lat są na to pomysły. 
Do schronu można wejść z terenu II LO im Hugona Kołątaja przy al. Wyzwolenia, gdzie powstała „Podziemna trasa turystyczna”. Z tego, co czytałam na stronie istnieje możliwość zwiedzenia owej trasy. 

Przez park prowadzi ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, która pozwala na poznawanie roślin, zwierząt oraz struktur geologicznych terenu Parku Sobieskiego. Na trasie znajduje się pięć przystanków z tablicami informacyjnymi. 

Tężnia, rzeźby, plac zabaw, korty, gdyby same widoki były niewystarczające.