Löbauer Berg – najpiękniejsza wieża w Niemczech

Zaledwie 30 km od polskiej granicy zoabczycie takie cudeńko. Jest to najpewniej nastarsza żeliwna wieża w Europie, a nawet na świecie. Dopracowana w każdym calu niczym koronkowa robótka. Koniecznie musicie na nią wejść!

Start

Na wieżę i szczyt Löbauer Berg można ruszyć z kilku miejsc. Od Was tylko zależy, ile chcecie przejść. Pod samą wieżę można podjechać samochodem Jest tu parking dla gości restauracji. Jest kilka parkingów położonych nieco dalej, w odległości do pół kilometra od wieży. My stajemy na tym 51.0932019N, 14.6966031E, niewielki, leśny, bezpłatny.

Można też zostawić samochód tutaj: 51.0950833N, 14.6940039E. Jeśli macie jednak ochotę na dłuższy spacer, śmiało jako miejsce startu wybierzcie miejscowość Lobau. Z centrum miasteczka macie wtedy do przejścia 2,5 km i 125 metrów przewyższenia.

Löbauer Berg i wieża

Löbauer Berg to wygasły wulkan. Szczyt Löbauer (łużycka Lubijska Hora, 448 m n.p.m. ) leży około 1,8 km na wschód od centrum miasta Löbau. Stoi na nim urokliwa (jedyna taka konstrukcja w Europie i jedna z najstarszych na świecie) żeliwna wieża widokowa König-Friedrich-August-Turm. Została ona wybudowana w 1854 roku przez jego piekarza Fryderyka Augusta, a nazwana została na część ówczesnego króla Saksonii, który również nazywał się Fryderyk August. Jego podobizna oraz herb Saksonii zdobią żeliwne ściany wieży. Zostały odlane w pobliskiej hucie Bernsdorf i ekspresowo złożono je w dwa miesiące. Zdobienia wieży są inspirowane trochę gotykiem, trochę sztuką bizantyjską. Sama wieża przypomina piękną koronkową robótkę, dopracowaną w każdym szczególe.

Wieża ma 28 metrów wysokości i stanowi doskonały punkt widokowy na panoramę Górnych Łużyc oraz Gór Żytawskich. Ażurowa konstrukcja jest jedyna w swoim rodzaju. Wieża ma trzy tarasy widokowe (na 18, 24 i 28 metrze). Wieża ma 176 dużych i około 1000 mniejszych elementów odlanych w miejscowej hucie z żeliwa. Koszty budowy wyniosły 25 tys. talarów (choć jej twórca i fundator, wspomniany Bretschneider, zakładał kwotę 5 tysięcy). W zamian za to do roku 1870 jego rodzina mogła użytkować zbudowaną na szczycie karczmę. Potem miała przejść i faktycznie przeszła na własność miasta

Wejście na wieżę

Wieża jest czynna w godz. 9.00 – 20.00 w sezonie (maj – wrzesień) oraz 10.00 – 18.00 (październik – kwiecień), w weekendy nawet dłużej (odpowiednio o 2 godziny). Wstęp na wieżę kosztuje 2 euro (2023 rok). Przy wejściu do wieży znajdują się bramki. Należy tu do automatu wrzucić monetę (automat przyjmuje monety 2 euro, 1 euro, 50 euro centów i 20 euro centów). Nie ma innej możliwości dostania się na nią.

Co pobliżu?

Obok wieży stoi gościniec z 1897 roku „Berg Gasthof”, zwany balkonem Górnych Łużyc. Obecnie serwują tam niemieckie specjały i piwo. Jest też sklepik z pamiątkami.
W okolicy wieży macie kilka punktów widokowych, które znajdziecie powiększając zamieszczoną mapę. Może też podejść na pobliski szczyt, czyli Schafberg (449 m n.p.m.) z wieżą telewizyjną. To jakieś 400 metrów z parkingu.