Zadzierna, Bukówka, Paprotki
Zapraszamy na spacer na szczyt, z którego rozpościera się panorama za milion dolarów. Zbiornik Bukówka pod stopami, Karkonosze przed Wami, a pod stopami skały. Czasem można trafić tu na koncert na rogu, innym razem na spokój, w którym słychać własne myśli. Gdy zboczycie z udeptanego szlaku, nacieszycie oczy widokami w przeciwną stronę świata.

Brama Lubawska
Brama Lubawska to jedna z trzech kotlin wchodzących w skład Kotliny Kamiennogórskiej. Od zachodu ograniczona jest Grzbietem Lasockim, pasmem Karkonoszy, od północnego zachodu Rudawami Janowickimi, od wschodu Górami Kruczymi – pasmem Gór Kamiennych, a od północy łączy się z Obniżeniem Leska i Obniżeniem Kamiennej Góry. Dziś właśnie w ten rejon się wybieramy, a naszym celem będzie Zadzierna. Można na nią się dostać zarówno z Bukówki, jak i z Paprotek. Górę łatwo rozpoznać, ponieważ wyrasta ponad otaczający ją krajobraz w kształcie dość długiej kopuły ze stromymi zboczami.

Skąd ruszyć?
Na Zadziernej byliśmy już kilka razy, ale zawsze szliśmy z Bukówki. Dziś wybieramy Paprotki i to jest lepsza decyzja, ponieważ szlak jest bardziej widokowy. W Paprotkach nie udało nam się znaleźć oficjalnego parkingu, więc samochód zostawiamy na poboczu w okolicy czerwonego szlaku. Tak też czynią inni. Szlak czerwony najpierw prowadzi polną drogą z widokami na Karkonosze. Warto wziąć pod uwagę to, że jego przebieg delikatnie się zmienił, o czym informują pojawiające się co kilka chwil napisy (Zadzierna i strzałka z kierunkiem drogi).

Poniższa mapa i opis będą dotyczyły wejścia od strony Paprotek. Zrobimy jednak pętlę, więc analogicznie szlak biegłby, gdybyście zostawili samochód w Bukówce. Tu samochód możecie zaparkować w tym miejscu (50.7127842N, 15.9567128E) i dalej kierować się zgodnie z mapą.
Z Paprotek na Zadzierną
Na szczyt kierujemy się zgodnie ze strzałkami i napisami Zadzierna. One jednak giną w pewnym momencie. Trzeba więc zmierzać cały czas w górę w stronę lasu, aż dotrzecie do szerokiej leśnej drogi lub czerwonego szlaku. Jakieś 500 metrów od szczytu warto zwolnić kroku. Z lewej strony roztaczają się ładne widoki na Lubawkę, Góry Krucze, Kamienne i Wałbrzyskie. Widok ten dziś się nie powtórzy, ponieważ z Zadziernej mamy panoramę w przeciwnym kierunku.


Na Zadzierną mierząca 724 m n.p.m. docieramy po jakiejś pół godzinie wędrówki i pokonaniu 170 metrów w górę. Jej szczyt i zbocze okryte są licznymi skalnymi blokami. Na jednej ze znajdujących się skał znajduje się punkt widokowy (do 1945 roku był to pomnik przyrody), z którego roztaczają się przepiękne widoki, zwłaszcza na Karkonosze, Rudawy Janowickie i położony poniżej zbiornik Bukówka.
Co sprawia, że Zadzierna przyciąga? Nie tylko widoki, ale fakt, że zalicza się ona do Korony Sudetów Polskich.



Z Zadziernej do zbiornika Bukówka
Z Zadziernej schodzimy czerwonym szlakiem do miejscowości Bukówka. To z niej zazwyczaj wchodziliśmy na Zadzierną, nie wiedząc jeszcze wtedy, że o wiele atrakcyjniejszy szlak jest właśnie z Paprotek. Ale wybrana dziś przez nas trasa pozwala zrobić nam pętelkę.
Zejście w tym kierunku jest dość strome, dlatego chyba lepiej jest tędy podchodzić. Szlak raczej prowadzi lasem, ale w kilku miejscach odsłaniają się ładne widoki na Kralovecky Spicak, Szeroką czy Kruczy Kamień. Po dotarciu do asfaltowej drogi w miejscowości Bukówka skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę tutejszego zbiornika. Jezioro Bukowskie, inaczej Zbiornik Bukówka, to zbiornik zaporowy położony w dolinie Bobru. Powstał on w latach 1903–1907 jako suchy zbiornik retencyjny po wybudowaniu zapory w jego przełomie. Zapora jest całkiem wysoka, bo mierzy 25,5 metra. Jej zaletą jest to, że jest położona w bardzo ładnym miejscu.


Wzdłuż Bukówki
Warto przejść aleją prowadzącą między zbiornikiem Bukówka a Zadzierną. Tu na drzewach na pewno dostrzeżecie zaczepione drewniane tablice z różnymi sentencjami. Prezentują się one mniej więcej tak:


Ścieżką prowadzącą brzegiem jeziora wracamy w stronę samochodu. Droga na tym odcinku jest bardzo przyjemna i urokliwa. Gdzieniegdzie spotkacie wędkarzy czy miłośników spacerów z dala od cywilizacji. Cała trasa to około 6 km drogi i mniej więcej 200 metrów przewyższenia. Jest ona idealna na krótki, ale widokowy i niezbyt męczący spacer.

Informacje praktyczne
- W Paprotkach i Bukówce nie ma sklepu. Warto zabrać ze sobą prowiant na drogę. Lubawka i Kamienna Góra to większe miejscowości w pobliżu, w których zaopatrzycie się w potrzebne rzeczy.
- W obu miejscowościach, a zwłaszcza z Bukówce znajduje się wiele miejsc, gdzie można przenocować.
- Bukowkę, zwłaszcza miejscowość, bez wchodzenia na Zadzierną możecie bliżej poznać razem z grą terenową – questem „Ścieżkami dawnej złotej wsi nad Zalewem Bukówka„. Warto, bo na końcu czeka skarb.
- Proponowana przez nas wycieczka to pokonanie około 6 km i 200 metrów przewyższenia. Dystans ten można pokonać w około 2 godziny. Na trasie brak jest jakichkolwiek trudności technicznych.

Cudowne, bajkowe widoki. Warto je zobaczyć :)))