Łysocina – widokowy szlak z Przełęczy Okraj
Przełęcz Okraj – start na Łysocinę
Przełęcz Okraj to przełęcz położona na wysokości 1046 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, we wschodniej części Karkonoszy, pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem. Łączą się tu polska droga wojewódzka nr 368 i czeska droga nr 252. Funkcjonują tutaj schroniska – polskie Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” oraz czeskie Pomezní bouda. Po stronie czeskiej znajduje się również kilka restauracji oraz obiektów noclegowych, należących do miejscowości Malá Úpa.

Z Przełęczy Okraj można odbyć kilka ciekawych wycieczek, oczywiście celem numer jeden jest zawsze Śnieżka przez Skalny Stół i Jelenkę, ale można śmiało iść do Budników czy na Wołową Górę. Oczywiście można powłóczyć się szlakami położonymi niżej, w okolicy Małej Upy. Możliwości jest sporo. My dziś ruszamy na Łysocinę.

Łysocina – szczyt
Łysocina to szczyt o wysokości 1189 m n.p.m położony w Grzbiecie Lasockim w Karkonoszach. Grzbiet Lasocki, w przeciwieństwie do pozostałych grzbietów, ma położenie południkowe. Dla niektórych będzie dużym plusem, a dla innych mankamentem. Brak tu komercji właściwej dla Karkonoszy, a zagospodarowanie turystyczne jest słabo rozwinięte. Cisza, mała ingerencja człowieka i ładne widoki – tak krótko można podsumować tę część Karkonoszy. Łysocinę podziwiamy zawsze idąc z Jelenki na Śnieżkę (taki długi poziomy grzbiet to właśnie ona) i zawsze jakoś pozostaje ona na uboczu naszych wędrówek. Z Okraju prowadzi na nią zielony szlak o długości mniej więcej 2-3 km. Podejście nie jest znaczące, bo w górę jest około 150 metrów, więc nie ma się czym zmęczyć.

Wystarczy się tylko kawałeczek oddalić od zatłoczonej Przełęczy Okraj i być samemu na szlaku, mając piękne widoki i ciszę. A gdy jakieś pół kilometra od szczytu, mniej więcej w rejonie zimowego wyciągu zejdziemy w kosodrzewinę otworzy się przed nami szeroki i niczym niezasłonięty widok na Sudety Środkowe. Jak dla nas magiczne miejsce. Z drugiej strony natomiast rewelacyjne widoki pozostałą część Karkonoszy.


Trasa
Z przełęczy kierujemy się na żółty szlak nazwany Svoboda na hranici. To niezwykle urokliwy szlak, prowadzący co prawda asfaltową drogą, a dający piękne widoki i ciszę (bo przecież większość wybrała Śnieżkę i Jelenkę). Już kiedyś nim szłam w stronę Spalonego Młyna, ale musiałam chyba bardzo pędzić, bo nie dostrzegłam piękna widoków. Dziś wędrujemy na spokojnie, bo mamy wiele czasu, trasa nie jest długa (jakieś 15 km), a pogoda piękna, aczkolwiek mroźna.

Żółty szlak prowadzi nas przez punkt widokowy z ławeczkami i stolikiem, a potem doprowadza do rozdroża dróg w Małej Upie, gdzie znajduje się kościół św. Piotra i Pawła. Tu chwila przerwy i pędzimy w stronę rozdroża Cestnik, a następnie schroniska Lysečinská bouda. To kilka kilometrów wędrówki po urokliwym lesie.


Lysečinská bouda
Lysečinská bouda została zbudowana w 1926 r. W pobliżu przebiegała stara droga kupiecka łącząca Maršov i Albeřice z Pomezní Boudy w Malej Úpie. Według miejscowej tradycji, w 1779 r. przebywał tu przyszły cesarz Józef II. Na jego pamiątkę pobliską studnię, z której rzekomo pił, długo nazywano Kaiserborn – Cesarskie Źródło. Przed schroniskiem macie ławeczki oraz taras. Opcja idealna jednak na letnie dni. Dziś z racji silnego wiatru zaszywamy się w klimatycznym wnętrzu. Kawa, malinovka, jakieś ciacho – czego chcieć więcej. W schronisku można bez problemu zapłacić kartą, jest też wifi (brak polskiej sieci).

W stronę Łysociny
Ze schroniska czerwonym szlakiem wytracamy jeszcze nieco wysokości, by za chwilę dość stromym zielonym szlakiem zacząć podejście na Łysocinę. Kamienisty szlak pnie się dość mocno w górę i na początku prowadzi głównie lasem. Jednak, gdy już wejdziemy na grzbiet Łysociny, ciągnący się na dość długim odcinku widoki są naprawdę zachwycające. Jakie i co obejmują? Czytacie w pierwszej części posta.



Informacje praktyczne
- Parking płatny – po polskiej stronie przy schronisku na Przełęczy Okraj 40 zł (rok 2024) a po czeskiej stronie – 150 koron (zdecydowanie taniej).
- Cała trasa to około 12 km i 600 metrów przewyższenia. Jedyne cięższe podejście prowadzi na Łysocinę. Część szlaku biegnie asfaltową drogą.
- Jedzenie na trasie – schronisko na Przełęczy Okraj, Lysečinská bouda. Są też na trasie (w jej pierwszej części) różne obiekty, ale czynne sezonowo (albo latem albo w czasie otwarcia stoków narciarskich).


